01.11.23

Dobeles zirgu pasts

 

                                                             (Zirgu pasta ēka senāk)

                                                                         (Apmēram 2020.gada foto) 


                             (Fotografēts 2023.gadā, Līgas Landsbergas foto. Iela uzrakta tās remonta dēļ)1804. gadā Dobelē pastāvējusi zirgu pasta stacija ar 10—20 zirgiem. Lai gan ap to laiku dzelzceļš sāka izkonkurēt zemes ceļus, Dobele pie tuvāka dzelzceļa savienojuma tika tikai 1873. gadā, kad izbūvēta Jelgavas—Mažeiķu —Liepājas dzelzceļa līnija. Tomēr tas gāja pa nomali un vienīgā Dobelei tuvākā stacija bija Krimūnas astoņu kilometru attālumā. 1899.gadā caur Dobeles novada ziemeļrietumu daļu izbūvēja Maskavas—Ventspils dzelzceļu ar tuvāko Līvbērzes staciju. Dobeles pilsētas izaugsmi šie abi dzelzceļi ietekmēja maz. Regulāra zirgu diližansa satiksme tika uzturēta ar Krimūnu staciju. Dobele savu staciju ieguva tikai 1926/1927. gadā, kad izbūvēja līniju no Glūdas stacijas uz Liepāju. Šis atzarojums šķērso pilsētu. Līdz ar to Dobelei radās stabili sakari ar tādām lielām pilsētām kā Rīgu, Jelgavu, Liepāju un caur tām ar daudzām citām pilsētām. Šī dzelzceļa līnija palīdzēja pilsētas tālākā attīstībā.

1987.gada laikraksts “Komunārs” raksta: “Šobrīd necilajā ēkā Dobelē, Viestura ielā 12, savā laikā atradās tā saucamais «zirgu pasts». Te pirms došanās tālāk varēja atvilkt elpu tālus ceļus mērojušie lopiņi un iestiprināties paši braucēji.
Šis pussabrukušais nams Dobeles muzeja darbiniekiem saistās ar vissaulainākajām nākotnes cerībām. Te pēc ēkas konservācijas, restaurācijas un rekonstrukcijas tiks iekārtota plaša, gaiša un visādā citādā ziņā mūsdienīga muzeja izstāžu zāle ar nepieciešamajām palīgtelpām”.

1989.gadā Vides aizsardzības kluba Dobeles nodaļa uzsver, ka iet bojā vairāki vēstures un arhitektūras pieminekļi, tostarp arī vecā zirgu pasta stacijas ēka Viestura ielā.

Skaistās Dobeles muzeja cerības izkūpēja gaisā. Ēka ir nojaukta (jeb sabrukusi). Palikuši tikai tās pamati. Adrese: Dobele, Viestura iela 12