27.08.23

Nabas muiža (Nabben) Padures pagastā

 

                                                 (Fotografēts 2017.gadā, Līgas Landsbergas foto)                                             (Fotografēts 2023.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Īpašnieks 1920-os un 1930-os gados bija Eduards Karlsons.

2002.gadā izdotajā grāmatā „Latvijas pagasti” teikts, ka muiža celta 19.gadsimta vidū un ir vietējas nozīmes arhitektūras pimineklis. Kungu ēka esot sliktā stāvoklī. Esot arī kalpu māja un kalte. Parks nav saglabājies. 2023.gadā tur ir tikai dažu nenosakāmu ēku drupu paliekas. Tur nav ne kungu, ne kalpu māja, ne kalte.

No Helēnas Celmiņas atmiņu grāmatas: “Jā, vēl bija mūsu ģimenei labs draugs Karlsona kungs, kuram piederēja Nabas muiža, viņš tās divas Ķīnas vāzes man uzdāvināja. Tā ir ļoti tāda slavena vieta tā Nabas muiža un Nabas ezers. Šis kungs, kad repatriējās, kad viņš aizbrauca uz Vāciju, pirms tam mēs bijām uzaicināti ciemos pie viņa uz šo Nabas muižu un viņš izrādīja visas tās Ķīnas vāzes, jo viņam bija Ķīnas kaut kāda tur mandarīna meita sieva bijusi no ļoti dižciltīgas Ķīnas ģimenes. Un viņai pūrā bija nākušas kādas 160 Ķīnas vāzes. Divas tās Ķīnas vāzes bija mums atstātas par piemiņu, kad viņš repatriējās uz Vāciju. Bet tanī Nabas muižā vien tur bija ap 100 tās Ķīnas vāzes, ja ne vairāk. Viņas tur tā vienkārši rindām stāvēja. Viņas bija ļoti dārgas vāzes. Un arī tā tējas servīze bija pasakaina. Un tad tai Nabas muižā bija 14 istabas. Un tā viena istaba stāvēja mūžīgi slēgta, jo tā bija tā istaba, kur tā ķīniešu sieva bija mirusi. Tāda interesanta kombinācija: vācietis ar ķīnieti. Kad viņš aizbrauca 1939. gadā, viņam jau bija 80 gadu, bet man bija toreiz astoņi tad, kad viņš pie mums nāca. Tas bija 1937. gads.”

Adrese: Kuldīgas novads, Padures pagasts, Nabas (koordinātes - 57.074954, 21.829095 )