02.10.22

Kameņecas muiža (Kamieniec, Jaunaglonas muiža)

                                                            (Muižas komplekss senāk)

                                                                         (Fotografēts 2017.gadā, V.S. foto)
 

 


                                               (Fotografēts 2022.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Viens no pirmajiem muižas īpašniekiem ir Jozefs Seļickis. Pēdējais īpašnieks Mihaels Reuts.

Kungu māja būvēta 19.gadsimta otrajā pusē un lielā mērā pārbūvēta 20.gadsimta sākumā neogotikas stilā. Ēkai sākotnēji bija 3 stāvi, bet vēlāk to pārbūvēja. Ēkas sānos uzcēla iespaidīgu 7 stāvus augstu torni. Nama portiku balsta 4 kolonnas.

Kameņecas muiža atrodas Rušona ezera krastā. Pret ezeru vērstajā fasādē trīsstūrveida frontons, kura izskatu bojā vēlāka piebūve.

Pirmās Latvijas Republikas laikā (1928-1940) muižā bijusi pirmā sieviešu ģimāzija Latgalē. Par skolotājām strādājušas mūķenes no Austrijas, Bavārijas, Polijas un arī Latgales. Skolnieces – ticīgas jaunavas – audzinātas puritāniskā stingrībā, taču viņām nav bijis obligāti jākļūst par mūķenēm. Skolu slēdza, kad Padomju Savienība okupēja Latviju, mūķenes izdzenāja, dažu aizsūtīja uz Sibīriju. Pie skolas esošais krucifikss bija kā dadzis acīs “uzvarētājiem”. To uzdeva nojaukt, bet Latgalē neatradās neviens, kas to uzņemtos darīt. Drosminieku atrada Cēsu pusē. Viņš ceļā devās ar zirga vilktiem ratiem. Tie pa ceļam apgazās un krucifiksa ārdītājs krītot nositās. (izmantoti materiāli no A.Plauža grāmatas “Ceļvedis pa teiksmu pilīm”, 2.daļa)

Padomju okupācijas laikā vairākām muižas kompleksa ēkām pievūvētas šausmīga izskata piebūves jeb uzbūvēts vēl viens stāvs.

Telpās apmēram līdz 2008. gadam bija tehnikums. Šajā laikā savas tiesības uz muižas ēku pieteica Aglonas bazilika. Tad mācību korpusu pārcēla uz jauno ēku, bet šī ēka stāvēja tukša. Pēc neilga laika slēdza arī jauno ēku. Tagad visa tehnikuma teritorija (gan jaunā, gan vecā) ir pamesta. Muižas pilij jau iebrucis jumts, arī citas ēkas ir briesmīgā stāvoklī. Teritorija aizaugusi.

Adrese: Preiļu novads, Aglonas pagasts, Jaunaglona (koordinātes - 56.161723, 27.011101 )