01.03.22

Langervaldes parks (Langervaldes mežs) Jelgavā

 

                                                                  (Sens zīmējums)

                                                                                 (Ieeja parkā)
 


 
                                             (Fotografēts 2022.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Langervaldes parks 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā bija jelgavnieku iecienīta atpūtas vieta. Turp varēja nokļūt ar tvaikoni «Huelva». Kuģa piestātne atradās apmēram četrus kilometrus augšpus pilsētas centra pie Langervaldes muižas spirta brūža – kilometra attālumā no parka.  Parkā darbojās bufete, bija šūpoles, karuselis, dziedāja kori, zaļumballēs spēlēja orķestri.  Parku apjoza dēļu žogs, bet ieejai bija plati un augsti vārti Pa labi no vārtiem atradās restorācija jeb restorāns,  bet pa kreisi – soli, galdi, lapenes.  Parks bija slavens ar savām ļoti garšīgajām krējuma kūkām un labo pienu, kurš pat spaiņiem iegādāts līdzņemšanai. 1905.–1907. gada revolūcijas laikā Langervalde bija mītiņu un sapulču vieta. Ir ziņas, ka 1920. gadā tur, atgriezies no trimdas, uzstājās arī dzejnieks un politiķis Rainis. 

Langervaldes meža parkā rīkoti arī dažādi sporta pasākumi. Piemēram, 1911.gadā Mītavas Palīdzības biedrība tur sarīkoja pirmos bērnu sporta svētkus ar sacensībām skriešanā un lēkšanā.

20. gados Latvijas valsts laikā Langervaldes parks tika paplašināts. 1928. gada jūlijā laikrakstā «Latvijas Kareivis» publicēta ziņa par lentes griešanu Jaunā Langervaldes parka oficiālajā atklāšanā. Laikraksts «Zemgales Balss» 1936. gada jūnijā raksta par diviem tūkstošiem līgotāju, kas straumēm plūda uz svētku vietu Jaunajā Langervaldes parkā, lai «Jāņu naktī justos līksmi un atpūstos pēc ikdienas darba». 

“Iekšlietu ministrijas vēstnesis” 1930.gadā raksta: “Jelgavā, pag. Svētdien,  metālrūpniecības strādnieku arodbiedrības Jelgavas nodaļa sarīkoja Vecā Langervaldes parka svētkus ar Jāņa Eglīša referātu, komunistiskā garā savārstītu izrādi «Politiskā Jāņu muca» un kora dziesmām. Tā kā izrādes skatos nepārprotami tika nonievāta pastāvošā valsta iekārta un Saeima, un izrādes laukumā bij uzlikti soli ar piedauzīgiem uzrakstiem, izrīkojumu policija  slēdza un sanākušos komunistu draugus izklīdināja.”

Padomju okupācijas laikā parks netika kopts, tas aizauga, pārvēršoties par necaurejamu mežu.  Mūsdienās  (ap 2017., 2018.gadu) mežs attīrīts, izveidoti celiņi, bet pēc paveiktajiem darbiem tā īsti tos atkal neviens nepieskata un celiņi sāk ieaugt. 

Adrese:  Jelgava, Rubeņu ceļa un Loka maģistrāles ielokā  (koordinātes - 56.654194, 23.776392 )