02.09.21

Zelmeņa skola (Zelmeņu skola, Vecmoku skola)

 


                                              (Fotografēts 2021.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                                       ("Latvijas vēstnesis", 1999)

Vecmokās darbojās Zelmeņa pamatskola. Skolas ēku 1877. gadā cēla Vecmoku. Vilksalas, Vilkājas un Tumes pagasti. Vecmoku barons fon Elzens bija atvēlējis 18 pūrvietas aizaugušā Sidrabenes ezera zemes. 4-kl. pamatskolā mācījās 70-80 skolēni. 20. gsadsimta 40-os gados skola kļuva par 6-kl. pamatskolu. 1965. gadā skolai izbūvēja otro stāvu un piebūvi  sporta un aktu zāli, 90-os gados skolā bija 120-130 skolēni (arī no Sēmes, Kaives. Vilksalām un Tukuma). 1999. gadā skolu pievienoja Tumes vidusskolai.  (“Latvijas pagasti”, 2002)

20. gadsimta beigās skolā mācījušies ap 120 skolēnu, kuri ar labām sekmēm piedalījušies olimpiādēs, tomēr pirmajā skolu optimizācijas vilnī 1999.gadā tā likvidēta. Pedagogi stāsta, ka par to parūpējusies tā laika Tumes pagasta priekšsēdētāja un vēlāk labi zināmā politiķe Dagnija Staķe.

Mūsu problēma bija tā, ka šajā pašā pagastā, bet otrā galā tika uzcelta jauna vidusskola, kas stāvēja pustukša. Līdz ar to meklēja argumentu... ka nav vairs izdevīgi. Kādi tik teksti nebija!”, stāsta skolotāji.

2018.gada 20. jūnijā pazudušo karavīru meklēšanas vienības «Leģenda» biedri pie bijušās Zelmeņa skolas Vecmokās atraka un eshumēja septiņus vācu armijas karavīrus. Kara laikā skolā bijis ierīkots vācu armijas sanitārais punkts un blakus tam apbedīti mirušie karavīri. Par to, ka kaut kur pie skolas ir apbedījumi, bija dzirdējuši daudzi, līdz beidzot vietējais iedzīvotājs, Zelmeņa skolas absolvents Igors Jotčiks esot nolēmis, ka karavīri jāatrod, lai pārapbedītu svētītā zemē. Precīzas vietas meklējumos palīdzējuši daudzi vietējie, kā arī skolas jaunais īpašnieks Intars Miķelsons. Leģendas bijušas vairākas – apbedījumā esot no četriem līdz 12 karavīriem un viņu vidū arī kāda sieviete. Realitātē, apbedījumu atrokot, tajā atrastas septiņu cilvēku mirstīgās atliekas, četriem no tiem bija arī identifikācijas žetoni  – viens alumīnija, trīs no cinka. Pēc tiem Vācijā centīsies noteikt mirušo personības. Jāpiebilst, ka viens no skeletiem bija ar smalkākiem kauliem, bet arī pie tā tika atrasts identifikācijas žetons, tāpēc, ticami, ka mirusī nav vis sieviete, bet kāds maza auguma kareivis.

Pagājušā gadsimta 60. gados šajā vietā bijuši ierīkoti skolas izmēģinājumu lauciņi, bet drīzumā šeit būšot sakopta meža pastaigu taka.

Adrese: Tukuma novads, Tumes pagasts (koordinātes - 56.983195, 23.096474 )