15.07.20

Dēseles ūdensdzirnavas


                                           (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                   (Fotografēts 2020.gadā, V.S. foto)

Dēseles dzirnavas projektētas 1905. gadā, uzbūvētas 1907. gadā. Īpašnieks Ūks. Dzirnavas rentētas dažādiem cilvēkiem - Langefeldam, Feirenfeldam, Elertam, Lāčplēša ordeņa kavalierim Arturam Freimanim. Dzirnavas bijusi pirmā vieta Embūtē, kur ražota elektrība. Pirms Otrā pasaules kara te apstrādāta vilna, gatavoti putraimi. Dēseles dzirnavas darbojušās līdz 20. gadsimta 60. gadiem. Dzirnavu mašīnas nojauktas un aizvestas uz Priekuli, vēlāk nodotas metāllūžņos. Līdz 2002. gadam dzirnavās bijuši dzīvokļi. Vētra dzirnavu ēkai norāva jumtu, un kopš tā brīža tā tika  pamesta. Kopš 2006. gada Dēseles dzirnavas sāka atjaunot, sakārtoja apkārtni, tīrīja dīķus. Sāka darboties SIA „Dēseles dārzi”, kur segtās platībās audzē zemenes, avenes, krūmmellenes, iestādīti vairāki ha ābeļu, ķiršu u.c. , te ir arī viesu nams.

Šobrīd (2017.gadā) dzirnavām jauna īpašniece – Sanda Ļaudāma.

"Dēseles dārzos" un viesu namā S. Ļaudāma saimnieko kopā ar ģimeni. Nāk no Nīgrandes. "Abi ar vīru esam jauni un aktīvi. Vecāki daudz palīdz. Dārzus apmēram divus gadus neapsaimniekoja, zāle bija saaugusi. Bet mēs maksimāli centāmies visu iekopt pašu spēkiem. Šogad jau lasījām zemenes, avenes un mellenes. Ķiršu šogad bija maz," stāsta Sanda.

Jauno biznesu viņa dēvē par izaicinājumu, jo abi neesot dārznieki, līdz šim pamatnozare bijusi graudkopība. Nu nākuši klāt dārzi un viesu nams. "Ir laba sadarbība ar iepriekšējo īpašnieku Aldi Vīksnu, kas mūs apmāca un palīdz iekārtot no jauna gan dārzu, gan ēku. Esam vienojušies, ka viņš no mūsu ogām ražos vīnus un sidru, pie mums nākotnē tos varēs iegādāties. Domājam, ko paši varētu no ogām ražot. Pašlaik eksperimentējam ar marmelādēm. Vēl nevienu reklāmu neesam uz āru palaiduši, bet cilvēki mūs atrod. Decembrī jau notiks pirmais seminārs, telpas noīrētas. Ekskursijām pa dārziem piesakās jau uz nākamo sezonu. Augustā tikai divas sestdienas ir palikušas brīvas kāzām," priecājas tūrisma uzņēmēja 28.11.2017 liepājnieku mājas lapā.

Adrese: Vaiņodes novads, Embūtes pagasts, Dēsele, Dēseles dzirnavas