13.07.20

Bakūzes muiža (Bakūžu muiža , Bakkusen, Backhusen)

                                                    (Fotografēts 2015.gadā, V.S. foto)

                                           (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Muiža kā lēnis minēts jau 1486.gadā un tās īpašnieki bijuši ietekmīgu Kurzemes dzimtu pārstāvji – fon Noldes, fon Brakeli, fon Keizerlingi, fon Zakeni u.c. 1789.gadā savā īpašumā muižu iegūst Frīdrihs Vilhelms fon Dortēzens, bet vēlāk to mantoja viņa dēli Rūdolfs un Kārlis, mazdēls Aleksandrs.  1880.gadā par muižas īpašnieku kļūst Pauls fon der Rops, bet pēdējais īpašnieks bija profesors Aleksandrs Eberhards Uke.

Bakūzes muižas kungu māja celta vēlīnā klasicisma stilā pēc arhitekta Teodora Zeilera projekta 19. gadsimta vidū (būvdarbi veikti ap 1867.gadu). Tajā ir apaļa zāle ar divām nišām, kurā tikušas novietotas Ādama un Ievas skulptūras (it kā pazudušas pirms 1. Pasaules kara), baltas podiņu krāsnis, terase, lapene. Ēkas foajē redzama durvju dekoratīvā apdare, divviru durvis uz apaļo zāli. Pirmā stāvā telpas savienotas pa anfilādi, daudzviet palicis vecais telpu dalījums. Rietumu spārnā koka kāpnes ved uz 2. stāvu, kur ir vaļēji bēniņi un manteļskurstenis, kura atvere atrodas pagrabā. No foajē uz pagrabu ved oriģinālas akmens kāpnes no tumši raiba granīta. Dažās telpās saglabājušās senas Liepājā (19. - 20. gs. mija) izgatavotas dekoratīvās betona grīdu flīzes ar regulāru rakstu. Vairākas arkveida durvju un logu ailas, pagrabā velvēti griesti.

1860.gadā Kārlis fon Dortēzens dibināja pirmo skolu Bakūzē un dāvināja tai 44 pūrvietas zemes. Viņa sieva Olga Baršuka bijusi prototips J.Janševska romāna “Līgava” galvenajai varonei. (I.Ančevska, I.Haruna “Saldus novads”)

Bakūzes muižas parks ierīkots 19. gadsimta un teritoriāli ietilpst Vībiņu muižas parka (10,5 ha) teritorijā. Bakūzes muižas parks daļēji izcirsts 2. pasaules kara laikā, ierīkojot lidlauku pie muižas kungu mājā iekārtotā hospitāļa. Bijušās Bakūzes muižas teritorijā aug vairāki dižkoki - ozols (stumbra apkārtmērs 4,3 m) un osis (stumbra apkārtmērs arī 4,3 m).
Vēlāk kungu mājā bijusi Embūtes pamatskola.
2017.gada liepajniekiem.lv raksta par Bakūzes muižu: “Kad ēka parādījās izsolē, es domāju: kā – viņi pārdos manu bērnību?” – atceras Iveta Mame, kura kopā ar dzīvesbiedru Imantu un kuplo saimi pērnvasar iegādājās Bakūzes muižu Embūtē. Sestdien saimnieki uzņēma ciemiņus pasākumā “Zvaigžņotā kino nakts”.
“Tā bija mana skola,” savu lēmumu nopirkt muižu skaidro I. Mame. “Es biju Zviedrijā kursos, tur dabaszinības notika ārā. Man iepatikās. Domāju, šī būtu ideāla vieta, kur taisīt tādu skoliņu. Un tieši notika ēkas izsole. Atbraucu mājās un mudināju vīru aizbraukt apskatīties. Viņš teica – vai tu traka esi? Konsultējāmies ar dēliem un meitu, izlēmām, ka mēģināsim. Var jau neizdoties. Bet neko jau nezaudēs, tikai naudu.”
Saimniece atzīst, ka būtu par skaļu teikts, ka viņi mēģina muižu atjaunot, drīzāk – uzturēt. Viņai liekas, ka skoliņa tagad ir skaista un laimīga. Vispirms ēka ir jāizpērk no pašvaldības, tad domāšot par lieliem mērķiem. Abiem ar Imantu ir zemnieku saimniecība, Iveta ir skolotāja Vaiņodes vidusskolā, un laika ir vien tik, cik ir. “Mums ir liela ģimene, kad visi te sanākam kopā, ir tik mīļi. Te var atnākt ciemos, jo ir skaista apkārtne un parks. Mīlestība uz Embūti ir radusies tepat skolā. Man bija ļoti feini skolotāji Valdis Avotiņš, Ruta Barute un viņas tēvs Alberts Caune, kuri jau no mazam dienām mācīja mīlēt to vietu, no kuras esi nācis,” stāsta I. Mame. 
Bērni izveidoja Bakūzes muižas lapu vietnē Facebook. “Un notika laimīgs gadījums – atbrauca barona Ukes mazmazdēls Olivers Uke, viņam bija dzimtas grāmata līdzi. Uke Bakūzē dzīvojis 19. un 20.gadsimta  mijā, tad pārdevis īpašumu advokātam Sanderam un pārcēlies uz Dēseles muižu. Iepriekš uzskatīts, ka muižas zālē nišās stāvējušās Ādama un Ievas skulptūras nozagtas, bet Ukes mazmazdēls teica, ka tā nav, vectēvs tās paņēmis līdzi uz Dēseli. Viņš parādīja fotogrāfiju, kā tās izskatās, bet nezinot, kur skulptūras ir tagad,” stāsta I. Mame.”

Adrese: Vaiņodes novads, Embūtes pagasts, Vībiņi