02.05.20

Jērcēnu muiža (Jērcēnmuiža, Jaunjērcēnu muiža, Wohlfahrtslinde)                                          (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

No 1852.gada muiža pieder Knīdeneru dzimtai un pēdējais no Knīdeneriem, kas saimniekoja muižā, bija Adalberts fon Knīdeners. Kungu māja uzcelta 1865.gadā. Tā bija vienstāva koka guļbaļķu ēka, kam ap 1900.gadu pievienoja piebūvi. 1986.gadā ēka tika nojaukta.

Mūsdienās Jērcēnmuižas galvenā ēka būvēta barona Adalberta fon Knīdenera neprecētajām māsām, tādēļ tā dēvēta arī par Freileņu māju. Tā ir maza lauku muižas ēka – historisma arhitektūras paraugs. Durvis un durvju ailas ir dekorētas klasicisma stilā. Iekštelpu interjerā saglabājušās krāsnis ar oriģināliem dekorējumiem, koka griesti un kamīnzālē – glazētu podiņu kamīnkrāsns. Pašreizējais telpu ietērps iegūts 1989. gadā, kad Jērcēnmuižā remontdarbus veica mākslinieks un folkmūziķis Valdis Atāls. Viņš zīmēja logu vitrāžas, apgleznoja sienas. Šobrīd ēkā atrodas Jērcēnu pagasta pārvalde, bibliotēka – informācijas centrs un tautas nams.


Adrese: Strenču novads, Jērcēnu pagasts, Jērcēni