08.04.20

Pāces muiža (Lielpāces muiža, Pahzen) Bauskas novadā


                                          (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Andrejs Bolotovs (1738—1833) bija viena no visnozīmīgākajām figūrām XVIII gadsimta Krievijā un Eiropā. Viņš bija zinātnieks, selekcionārs, ārsts, gleznotājs, arhitekts, skaista parku kompleksa projektētājs Bogorodickā, ekonomists, vēsturnieks un lielisks rakstnieks, izcilā literatūras darba «Andreja Bolotova dzīve un piedzīvojumi, viņa paša aprakstīti priekš saviem pēctečiem» autors. Viņš kādu laiku dzīvojis un mācījies Latvijā. Neliels ieskats viņa rakstos veltīts arī Pāces muižai. Aprakstā «Pāces muižā. 9. vēstule» piezīmju autors raksta par savām mācībām: «Tas Kurzemes muižnieks, kura mājā mani atdeva mācīties, saucās par Netelhorsta kungu un dzīvoja no Bauskas miesta verstu 16 vai 20 attālumā, pie pašas poļu robežas. Viņam  Pāces muižā bija diezgan liela māja un ap to skaists regulārs parks, kas bija izpušķots ar vairākām skulptūrām. Viņš pats bija jau drūms un nepiekāpīgs vecs vīrs, bet viņa sieva bijusi jauna, veikla un skaista muižniece.»
A. Bolotovs mācījās kopā ar diviem muižnieka dēliem no pirmās laulības. «Šai vietiņā pamodās manas agrīnās aizraušanās ar zinātni, mākslu un saimniecību, kuras pēc tam turpinājās visu manu mūžu un sniedza man tik daudz neskaitāmu un patīkamu stundu un minūšu. Visam labam, kas ir manī, sākums bija likts šeit, bet bez tam man bija tas labums, ka, dzīvodams šai kārtīgā mājā, guvu iespēju uzzināt un iegūt priekšstatu par vācu muižnieku dzīvi un to iemīlēt.»

Muižas īapšnieki kādā citā laika posmā bijis Nikolauss Brunovs un viņa sieve Marija, dzimusi  Šepinga.

Vēlāk, līdz agrārreformai, muiža piederējusi grāfam P. fon der Pālenam. Izmanota kā medību pils. No 1920. gada -  Ceraukstes-Pāces pamatskola.  Vēlāk iznomāts Īslīces SOS "Kinderdorf". Kungu māja celta 19. gadsimtā, ar vēlāka laika pārbūvēm. Vienstāva celtne ar mezonīnu. Puse ēkas  ir guļbūve ar dēļu apšuvumu, otra puse - mūra. Saglabājušies atsevišķi fasādes un interjera dekoratīvās apdares fragmenti. Mūsdienās (2020.gadā) kungu māja ir kritiskā stāvoklī. Griesti iebrukuši, sienā caurums.

Adrese: Bauskas novads, Gailīšu pagasts, Pāce