21.09.19

Ugāles muiža (Ugahlen)

                                         (Fotografēts 2019.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                        (Fotografēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Muiža piederēja baroniem Bēriem. Ap 1860.gadu vecais kungu nams nojaukts un arhitekts Berči bija izstrādājis vērienīgu projektu, kurā ēkai bija paredzēts arī tornis, kas vairāk būtu līdzinājies baroka laikmeta baznīcai. Taču tās būve dažādu apstākļu dēļ nav uzsākta. Fon Bēru dzimtas atzara dzīvei Ugālē tika  piemērotas divas taisnā leņķī savienotas muižas ansambļa ēkas, kas pēc pārbūves kļuva par pieklājīgu mājokli ar 17 istabām. Ar nelielām izmaiņām šī muižas dzīvojamā ēka ir saglabājusies līdz mūsdienām.

 1937.gada laikrakstā “Ventas balss” rakstiņš: “Pagājušā gadā bij. Ugāles muižas ēkā izveda remontdarbus un ierīkoja skolu. Šogad izbūves darbus turpina, lai skola varētu uzņemt pēc iespējas
vairāk skolēnus. Tagad tur atrodas 1. pakāpes pamatskola, bet tā kā skola atrodas Ugāles biezi apdzīvotā vietā, tad iespējams, ka ar laiku to pārvērš par 6-klasīgu skolu.”
Tā paša 1937.gada citā “Ventas balss” numurā raksts: “Pagājušā nedēļā iesāka būvdarbus Ugāles muižas bijušā klētī, kur izbūvēs Ugāles jauno spirta dedzinātavu. Kādā nodalījumā izplēšot dēļu grīdu, zem tās
atrada 4 veclaicīgas skrošu bises, kas tur acīmredzot gulējušas jau vairākus gadu desmitus, jo kā stobri, tā laides stipri laika zoba saēsti. Domā , ka atrastās bises zem muižas klēts grīdas gulējušas kopš 1905. gada nemieru laikiem.”

Adrese: Ventspils novads, Ugāles pagasts, Ugāle