06.07.19

Raudas muiža (Rauden, Raudenhof)

                                              (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

                                                      (Fotografēts 2015.gadā, Aijas Slavītes foto)


                                                                  (Fotografēts 2019.gadā, V.S. foto)Fon Osten-Zakenu laikā Raudas muižas zemju platība bija ap 10 arkliem (1070 ha). Joahima fon Mencendorfa laikā Raudas muižas teritorijā atradās vējdzirnavas, kaļķakmens lauztuves, darbojās leprozorijs, bet pie kungu mājas bija izbūvētas plašas siltumnīcas un izveidots parks. Līdz mūsdienām no Raudas muižas apbūves ansambļa saglabājušās četras dzīvojamās ēkas, to skaitā arī divstāvīgs muižas kungu nams ar verandu. 20.gadsimta 90.gadu beigās kapitāli izremontēta pārvaldnieka māja; par dzīvojamo māju pārbūvēta smēde; kalpu māja ar saglabājušos oriģinālu ķieģeļu klona grīdu un lielo maizes krāsni. Zem kungu mājas atrodas plaši pagrabi ar no sarkaniem ķieģeļiem mūrētām velvēm. Saglabājusies arī viena par dzīvojamo ēku pārbūvēta saimniecības māja - agrāk stallis, vāgūzis, kučiera dzīvoklis, kā arī divas mūra kūtis. Parkā apskatāma izbūvēta terase , leduspagrabs , arka un bijušās kaltes pamati . Raudas muižas kungu mājā saglabājušās vairākas neorenesanses stila krāsnis un kamīns, kas ir nozīmīgi historisma perioda interjera mākslas paraugi. 

Kungu mājas telpu sākotnējais plānojums ēkas rietumu pusē nav saglabājies. Mainoties varām, ēka tikusi pielāgota mežrūpsaimniecības dienesta telpu un darbinieku dzīvokļu vajadzībām. Lielās telpas sadalītas mazākās pēc principa, lai katrai darbinieku ģimenei būtu viena dzīvojamā istaba, bet visiem kopīga virtuve ēkas ziemeļu spārnā. Izveidotas tualetes ar vienu kopēju garu caurumu rindu, kas vēlāk pārbūvētas. Vēlāk, ēkai nonākot pansionāta „Rauda” valdījumā, saglabājies iepriekšējais telpu sadalījums.

Vismazāk pārbūvēta mājas austrumu mala, jo lielā zāle izmantota kā zāle, bet ēdamzāle sadalīta ar starpsienu 2 telpās kancelejas vajadzībām. Kad 20.gadsimta 60. – 70 . gados ziemeļaustrumu spārnu aizņēma karaspēka daļas telpas, bija izveidota papildus ieeja caur verandas logu.

2. pasaules kara laikā Raudas muižā atradās armijas štābs. Netālu no muižas centra atrodas par dezertēšanu nošauto leģionāru kapi. Sadarbībā ar Tukuma Daugavas Vanagu nodaļu leģionāru kapu vietā 1995.gadā tika uzstādīts un iesvētīts Baltais krusts.

Adrese: Tukuma novads, Sēmes pagasts, Rauda