09.07.19

Ogresgrīvas muiža (Ogresgrīvas pusmuiža, Oger, Ogersmünde)


                                                 (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Tā ir viena no visjaunākajām Vidzemes pusmuižām. Vēl 1850.gadā Ikšķiles muižai pilnīgi pietika ar vienu pusmuižu – Pikalni. Taču pēc Rīgas-Dinaburgas dzelceļa līnijas atklāšanas 1861.gadā bija pilnīgi skaidrs, ka muižu jātuvina stacijai un steidzīgi tiek izveidota pusmuiža vai lopu muiža  – Ogresgrīvas muiža. Patiesībā tā ir tikai viena zemnieka zeme un lopi tur nekad netiek turēti. 1896.gadā zemi sāk izrentēt un pirmā rentniece ir Cecīlija Mitelhofa, kura vēlas īpašumam dot savu vārdu un tāpēc šī muiža reizēm minēta kā Mitelhofas muiža. Ar laiku vieta – Ogres miests sāk strauju attīstību un tas pāraug pašu radītāju Ikšķili un tādēļ pusmuiža sāk lepni dēvēt par Ogresgrīvas muižu. Šai vietai ir viss, kas pienākas – sava dzelzceļa stacija, mezniecība, pasts, muiža un ir palicis pavisam nedaudz, lai kļūtu par pilsētu. (rakstu un atmiņu krājums “Ogre”, 2002)
Blakus Ogresgrīvas muižai atradusies arī zirgu pasta staciju, kurā uz laiku 1919.gadā, kad karš bija izpostījis Ogri, iekārtoja pamatskolu. Telpās bija nepiemēroti apstākļi, ziemā auksts un 1922.gadā skolu pārcēla uz citām telpām. 1971.gadā šī ēka nojaukta.

Savukārt 2008.gada novembrī fakti.lv raksta: “Ogres novada domes deputāts un uzņēmējs Pēteris Dimants pie Rīga-Daugavpils šosejas, vecās Ogres muižas vietā, blakus jau rekonstruētajam īpašumam Rīgas ielā 14, plāno būvēt atpūtas kompleksu. P.Dimants informē, ka jau trešo nedēļu turpinās ieceres sabiedriskā apspriešana, bet ceturtdien, 20.novembrī, Ogres novada domē, izpilddirektora kabinetā pulksten 17 paredzēta publiskās apspriešanas sanāksme. P.Dimants, kurš ir idejas autors un projekta attīstības konsultants, stāsta, ka vecajā muižā, kas kļuvusi par viņa dzīvesbiedres Evitas Dimantes īpašumu, atradusies arī Ogres pirmā mūra ēka, kas pirmoreiz vēsturisko dokumentos - vāciešu zīmētā kartē - parādījusies 1781.gadā. Pati muiža gan tapusi tikai 1850.gadā. Te atradusies arī Ogres pirmā pasta stacija, vēlāk - Ogres pirmā pamatskola, arī pansija.

"Mēs saglabāsim visus esošos mūrus," sola P.Dimants, "un maksimāli mēģināsim restaurēt esošās būves. Jaunais komplekss tiks būvēts senatnīgā stilā, daudz būvju klāt nebūvējot." P.Dimants teic, ka kompleksā paredzēta ātrā tipa ("bistro") ēstuve 220 kvadrātmetru platībā, kas būšot lielākā Ogres rajonā. Ēdināšanas operators būs  SIA "Ogres muiža" un tās īpašnieks Jānis Štauers, kuru ogrēnieši jau pazīst kā "Štoka picas" īpašnieku.
Atpūtas kompleksā būs arī sporta un atpūtas veikals, kur varēs, piemēram, nopirkt vai iznomāt velosipēdus. Paredzēta arī konferenču un banketu zāle, "zaļais tirdziņš", kur varēs iegādāties svaigi audzētus Latvijas un Ogres rajona dārza labumus. Arī neliela viesnīca ar četriem numuriņiem un vienu lielāku telpu grupas nakšņošanai.”

Šķiet, ka šobrīd nekas no tā nav realizējies. Ēkā atrodas dažas valsts iestādes, frizētava.

Adrese: Ogre, Rīgas iela 14