24.06.19

Struteles muiža (Strutteln)

                                         

                                              (Fotografēts 2014.gadā ; Līgas Landsbergas foto)                                                                      Fotografēts 2014.gadā, V.S. foto)
 

                                                                              (Muižas pils senāk)
 


Struteles muižas ēku ansamblī atrodas kungu māja jeb pils, blakus tai muižas kalpu māja. Struteles muiža, vēstures avotos pirmo reizi pieminēta 1482. gadā. Tagad no muižas saglabājusies kungu māja, kurā līdz pat 90. gadu beigām atradusies Kr. Barona pamatskola, un bijusī vagara māja, pie kuras piestiprināta plāksne ar uzrakstu “1835. gadā šajā ēkā dzimis latviešu gara mantu vācējs Kr. Barons”.
Struteles barons (Jaunpils barona fon Rekes līdzgaitnieks) bijis liels dīķsaimnieks, kuram piederēja 99 dīķi visā plašā apkārtnē, līdz pat Remtei u.t.t. Tiešām ceļam abās pusēs ir daudz dīķu, gan lielu, gan mazu, bet vislielākais bija ielejā, uz kuru droši vien paveras brīnišķīgs skats no muižas logiem.

Muiža tagad ir privātīpašums un uzraksti vēsta, ka tur labāk kāju nespert.
Ārzemju īpašnieks ir dzimis Jauzēlandē, un sauc viņu Džons Viktors Evans. Internetā atrastie komentāri vēsta, ka viņš esot vēlējies nopelnīt tūkstošus ar kultūrvēsturisku objektu, ieguldot vien tajā grašus. Nekas nav sanācis un objekts stāv neapsaimniekots. 


2019.gadā internetā atrodami sludinājumi, ka tiek pārdots Struteles muižas komplekss.


Adrese: Tukuma apriņķis, Strutele