21.06.19

Krāslavas muiža (Kreslau)                                       (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Plāteru dzimtas rezidence. Kad grāfi Plāteri 1729.gadā ieguva Krāslavu īpašumā, tur bija no koka būvēta muižas ēka, kuras pieticīgais izskats aprakstīts dzimtas locekļu atmiņās. Ap 1750.gadu Konstantīns Ludvigs Plāters uzsāka celt divstāvu mūra ēku ar mansarda jumtu - grāfu rezidenci. Jaunās pils celtniecība turpinājās līdz 1791.gadam. Pastāv pieņēmums, ka pils projekta autors varētu būt Jans Valentijs Didreištēns vai arī tās plāns tapis, šim meistaram sadarbojoties ar A.Parako. Krāslavas Jaunās pils iekštelpu apdare attiecas uz 18.gs. 60.-70.gadiem. Tās autoru vārdus nav izdevies uzzināt. Latgales muižu arhitektūrā mansarda jumts nav tipiska parādība, jo nav daudz tādu mūra ēku, kur to varētu izmantot. Toties Varšavā un tās apkaimē nav retums 18.gadsimta pilis ar mansarda jumtiem. Pils sienu gleznojumi tika atklāti 1984.gadā iekštelpu sienu izpētes rezultātā. Tie attēlo arhitektoniskas detaļas, augu un ziedu vītnes, cilvēku figūras, kā arī Romas skatus, kuri uzgleznoti pēc Džovanni Batistas Piranezi ofortu paraugiem.
1917.-1919.gadā pili izlaupīja un izdemolēja. Pēc tās atjaunošanas līdz 20.gadsinta 70. gadiem tur izvietojās Krāslavas ģimnāzija. Kopš 1975.gada pils ir tukša. Mūsdienās unikālā un kādreiz tik greznā grāfu Plāteru rezidence atrodas avārijas stāvoklī, tāpēc tā apskatāma tikai no ārpuses. Muižas kompleksā ietilpst 18.gs. vidū veidots romantisks ainavu parks Daugavas ielejas nogāzē ar svešzemju sugu stādījumiem, kāpnēm, skatu perspektīvām un mākslīgi veidotu grotu.
2012.g Krāslavas pils fasāde tikusi atjaunota, kā arī parkā ir notikušas būtiskas izmaiņas,piemēram, Krāslavas pils parka rekonstrukcijas 1. kārta ar Eiropas reģionālās atīstības fonda atbalstu. Parkam tiek atjaunots pēc 1824. gada plānojuma vēsturiskai izskats.
Par netālu esošo Plāera dēla Teofila pili - http://manasvietas.blogspot.com/2017/01/platera-dela-teofila-pils-kraslava.html

Adrese: Krāslava, Pils iela 6