26.06.19

Biržu muiža (Groß-Buschhof)                                                      (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)
Biržu muižas atrašanās vietaTā piederēja fon Rautenfeldiem. Pie Biržu muižas piederēja arī Dzelzsnama (Eisenhammer) un Bērzgales (Behrsgall) pusmuižas. Pirmā pasaules kara laikā Biržu muiža tika nopostīta un tā vairs netika atjaunota. Bet ap to vietu 1930-to gadu sākumā uzbūvēja skolas ēku, kuru mūsdienās daudzi kļūdaini dēvē par muižas kungu māju. Ēka sākotnēji būvēta Biržu lauksaimniecības skolas vajadzībām. Padomju okupācijas gadu sākumā tajā arī izvietojās lauksaimniecības skola, bet pēc tam Meža skola un, nodibinoties Biržu internātskolai, izmantota kopmītnēm. Vēlāk iekārtoti dzīvokļi. Tagad izskatās, ka apdzīvota tikai daļēji.  Pie ēkas aug milzīga lapegle. Tās apkārtmērs ir 3,21 m, bet augstums nav norādīts. Bet tas ir iespaidīgs. Turpat blakus gleznainā Podvāzes upīte un Biržu ūdensdzirnavas, kuras ir atjaunotas un tajās iekārtots viesu nams.

Biržu – Salas draudzē par mācītāju strādājis J.F.Lundbergs, kurš 1837. gadā kļūst par Sēlpils iecirkņa prāvestu. Biržos par ķesteri un ērģelnieku darbojās viens no pirmajiem latviešu dzejniekiem A.Līventāls, kurš arī rakstīja un tulkoja grāmatas, kas palīdzēja iedzīvotājiem apgūt lasītprasmi.

Adrese: Salas novads, Salas pagasts, Birži