16.06.19

Baltmuiža (Baltāmuiža, Baltensee) Ilūkstes novadā

                                                  (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

1803. gadā pabeigta pašreizējās kungu mājas būvniecība klasicisma stilā.  Tā būvēta Baltmuižas ezera krastā un piederēja fon Budbergu dzimtai.

Līdz 1803.gadam uzbūvētā ēkas daļa ir vienstāvīga mūra celtne uz vidēji augsta mūra cokola. Ēkai divslīpju jumts ar nošļauptiem galiem, sākotnēji segts ar māla dakstiņiem. Jumta slīpēs pret ezeru bijušas klasicisma stila logu izbūves ar bagātīgi profilētām dzegām un apmalēm. Ēkas fasādes gludi apmestas, ap logiem reljefas apmales un palodzes ar dekoru zem tām. Pagalma pusē dekors zem palodzēm veidots reljefs, ezera fasādē krāsots. Ēkā bijušas klasicisma stila koka kāpnes, klasicisma stila balti glazētas reljefas podiņu krāsnis, iekšdurvju vērtnes. Par šīm detaļām ziņu nav. 19.gadsimta 4.ceturksnī ēkas ziemeļu galā uzbūvēta divu stāvu mūra piebūve, kuru ar veco kungu māju savieno viena stāva neliels apjoms. Piebūvei kombinētas formas jumts segts ar skārdu. Piebūvētās daļas fasāžu apdare risināta historisma stilam raksturīgās formās ar reljefu apdari ap logu un durvju ailām, profilētu mūra jumta dzegu. Pagrabā bijuši sīkrūšu logi. Šajā laikā uzbūvēta arī koka veranda pie pagalma fasādes galvenās ieejas durvīm. Pie 19.gadsimta beigu apjoma stūra pieslēdzas viena stāva no laukakmeņiem būvēta celtne. Tai ir četru slīpju jumts segts ar māla dakstiņiem. Šīs būves funkcija un vecums nav zināms.

Pirmās brīvvalsts laikā šeit ierīkota skola. Tajā laikā vienstāva piebūvē glabājusies malka. Pašlaik ēkā nekāda darbība nav manāma, lai gan izskatās, ka kāds ir agrāk iesācis remontdarbus.  (D.Bruģis “Historisma pilis Latvijā”)


Adrese: Ilūkstes novads, Prodes pagasts, Baltmuiža