20.01.18

Reihera jeb Reijera/Reiera (Reyher) patversme Jelgavā

                                          (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                             (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)


                                                   (Fotografēts 2022.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Zemgales prospektam Jelgavā ir bagāta vēsture. Iela tapusi 1869. gadā un ieguva Aleksandra prospekta nosaukumu. 1924. gadā iela tika pārdēvēta par Zemgales prospektu. No 1944. gada līdz 1949. gadam ielai bija  Ādolfa Hitlera vārds. Padomju okupācijas laikos tai bija dots cits nosaukums – Aleksandra Puškina prospekts, bet ar Latvijas neatkarības atgūšanu iela atkal tika pārdēvēta savā latviskā nosaukumā – Zemgales prospekts.

Palīdzības ielas un Zemgales prospekta stūrī - Reihera patversme tirgotāju atraitnēm. Patversme celta 1888. gadā no agrākā grāmatu tirgotāja un pilsoņu gvardes ritmeistara Gustava Ādolfa Reihera (G.A. Reyher) un viņa laulātas draudzenes Fridrikas Elizabetes, dzim. Lang, testamenta novēlētā kapitāla. Ritmeistars  vai rotmistrs (no vāc. Ritt - "jātnieki" + Meister - "pratējs"), virsnieku dienesta pakāpe daudzu valstu kavalērijā un žandarmērijā, rangu hierarhijā atbilst kapteinim kājnieku daļās. Projekta autors – Aleksandrs Johans Frīdrihs Baumanis. Patversmes plašajā dārzā senāk atradusies kapsēta un 1831.gada holeras laika upuru apbedīšanas vieta.

1933.gada jūlijā “Jaunais zemgalietis” par šo vietu raksta: “Beidzot sāk taisīt trotuāru Zemgales
prospektā gar Reijera patversmi. Pilsētas valde jau kopš vairākiem gadiem spiež namsaimniekiem gar ielas kreiso pusi ierīkot trotuārus, lai rudens un pavasara šķīdonī būtu iespējams tikt stacijā (gar ielas labo pusi ir apstādījumi un te trotuāru nav). Līdz šim gar visiem namiem ir ierīkoti moderni trotuāri, izņemot Reijera patversmi un namu pie pašas stacijas. Gar šiem īpašumiem lietainā laikā bija grūti garām tikt. Tagad viens robs ir labots. Trotuāru Iiek Ansona firma no Rīgas. Izdevumus sedz pilsētas valde, un tos vēlāk patversme atmaksās.”

Padomju okupācijas laikā ēkā atradās skola bērniem ar īpašām vajadzībām. 2020.gadā ēka atjaunota un tajā atradīsies bērnu un jauniešu centrs “Junda” un citas organizācijas.
  
Adrese: Jelgava, Zemgales prospekts 7