09.09.17

"Līči" - bijusī sanatorija un barona medību pils
                                            (Fotografēts 2017.gadā, Līgas Landsbergas foto)


                                                                            (Nedaudz senāki foto)
 Ap kādreizējo barona medību pili bija izveidots sanatorijas ciemats. Kādreiz ciematā valdījusi kņada gluži vai kā lielpilsētā. Cilvēki te braukuši ārstēties uz sanatoriju no visas PSRS. Te notikušas diskotēkas, kino, dažādas spēles, bijušas atpūtas iespējas sakoptā dabā. Tagad viss pamests un tukšs. Apkārtnē bijis arī Sapas krogs, Sapas dzirnavas.
1964.gada laikraksts “Latvija” pārstāsta laikrakstā publicēto informāciju, ka sanatorija “Līči” pēc kapitālremonta atkal atsākusi darbu. “Latvija” raksta: “Cīņa 8. augustā ziņo, ka pēc kapitālremonta sākusi darboties sanatorija Līči pie Valmieras. Taču arī tā tagad latviešiem gandrīz nepieejama, jo kā Cīņa ziņo, tad pirmie 100 cilvēki ieradušies no Maskavas, Ļeņingradas, Tallinas un citām „brālīgo republiku pilsētām", resp. no Krievijas un tās kolonijām. Protams, arī no Tallinas atbraukušie ir krievi — dažādi aparatčiki un ierēdņi un to sievas. Līčos gremošanas orgānu, žults un aknu slimību ārstēšanu labvēlīgi ietekmējot Valmieras minerālūdens, kas neesot sliktāks par Esentuki-17, piezīmē Cīņa.”
Vēl 1994.gada emigrantu laikrakstā “Londonas avīze” sanatorija reklamēta kā laba vieta, kur braukt atpūsties: “Domājot par nākamā atvaļinājuma pavadīšanu, ārzemju latviešiem ieteicams apsvērt iespēju šo atvaļinājumu pavadīt Latvijā. Gaujas krastā, valsts Gaujas dabas parka robežās, pie Valmieras atrodas sanatorija "Līči". Līči" ir patstāvīgs atpūtas un veseļošanās uzņēmums. Par šo sanatoriju pašlaik rūpējas Dr. Jānis Jeņčs. Sanatorija pieder Rīgas pilsētas valdei, bet saskaņā ar privatizācijas likumu, sanatoriju vajadzēs nodot privātuzņēmēja apsaimniekošanai. Tā kā Rīgas pilsētas valde līdzekļu trūkuma dēļ jau tagad par sanatoriju neizrāda sevišķu interesi, sanatorijai ir jāiztiek pašai ar saviem ienākumiem, cenšoties to pēc iespējas taupīgi izlietot. Ar lielu uzņēmību un ne bez teicamām sekmēm par to ir gādājis Dr. Jeņčs, kurš cer ar laiku pārņemt sanatoriju savā īpašumā.
Sanatorija atrodas 8 km no Valmieras un satiksmi ar ārpilsētu uztur autobuss. No Rīgas uz Valmieru iet dzelzceļš. Braucot pa labu autoceļu vai nu caur Valmieru vai caur Cēsīm, Rīga no sanatorijas ir apmēram 115 km attālumā. Sanatorijas auto novietnē var novietot ap 30 līdz 40 privātos automobīļus. Automobīļu novietne ir naktī apgaismota. Iespējama arī auto piekabes, riteņmāju vai telšu novietošana. Gauja no sanatorijas ir ap 400m attālumā, ar divām peldvietām. Tuvākā peldvietā ir dabīgs upes krasts, ar atvariem un iegrimušiem kokiem. Otrā, nedaudz tālākā, peldvieta ir apgādāta ar ģērbtuvēm. Tur ir tālu ejošs sēklis un lēzens smilšu krasts, kas ļoti piemērots sauļotājiem.
Sanatorijas viesu dzīvojamās telpas ir divstāvu ēka, kur ir gan viengultas, gan divgultu istabas.
Katrā stāvā ir mazgātuves un tualetes lelpas. Ziemā dzīvojamās ēkas apsilda ar centrālo apkuri, un vajadzības gadījumā viesi var savas istabas apsildīt arī ar elektrisko sildītāju. Viesiem ir kopīga gaumīgi izveidota ēdamtelpa administrācijas ēkā, kur ir arī labi iekārtota virtuve, kas var apkalpot ap 100 līdz 150 viesus.
Sanatorijas ēkas atrodas glīti veidotā parkā. Atsevišķā ēkā atrodas bibliotēka/lasītava, atpūtas telpas — klubs un kinozāle. Pašreiz izbūvē plašus sporta laukumus riteņbraukšanai, basketbolam, volejbolam un tenisam ar visām vajadzīgajām ģērbtuvju un tualešu telpām.
Tie, kas vēlas izmantot savu atvaļinājumu veselības uzlabošanai, "Līčos" var ārstēt kuņģa un zarnu slimības, kā arī kaulu un locītavu slimības. Kaulu un muguras sāpēm, kas ir saistītas ar nervu sistēmas slimībām, tiek veikta arī nervu ārstniecība. Kuņģa čūlas un līdzīgu barības vadu slimību ārstēšanai lieto vietējo, jau pirmskara laikā iecienīto dabīgo Valmieras minerālūdeni. Pieejamas arī dūņu vannas un procedūras, kurās lieto elektrību. Ir iespējams ārstēt zobus, izgatavot dažādas zobu protēzes un izdarīt zobu stādīšanu. Visus vajadzīgos medikamentus un citus materiālus var dabūt Latvijā. Medikamentu cenas ir tādas pašas, kādas tās ir ārzemēs. Sanatorijā ir ārsti, kuri nosaka katra slimnieka ārstēšanai piemērotāko veidu. Bieži vien svarīgākais ārstēšanas veids ir mierīga atpūta un izklaidēšanās. "Līčos" ir vislētākās atpūtas iespējas visā Latvijā. Sanatorijas vadītājs, Dr. Jeņčs ir jauns un enerģisks cilvēks, kas iepriekšējo gadu pieredzes rezultātā ir sagatavojis plānu sanatorijas dzīves uzlabojumiem, ko viņš jau ir sācis īstenot. Plānu īstenošana prasa kapitāla ieguldījumu, pie kāda pašlaik Latvijā ir grūti tikt. Tādēļ Dr. Jeņčs raugās uz rietumiem un cer, ka kāds uzņēmīgs latvietis, kam ir iekrāts kapitāls, varētu nākt šinī paskumā par līdzbiedru. Sanatorijas atrašanās vieta skaistajā Gaujas lejā un ērtā pieejamība varētu vilināt daudz atvaļinājumu pavadītāju un veselības uzlabotāju. Pamatā ienākumu avots ir tie apmeklētāji, kuri nāk atpūsties un tai pašā laikā vēlas uzlabot veselību. Viesiem arī tiek piedāvātas un ir pieejamas citas izklaidēšanās iespējas. Īsāka vai garāka laika viesi ienestu uzņēmumam ienākumus, kas ne vien būtu ieguldāmi uzņēmuma uzlabošanā, bet uzņēmējiem arī atmaksātos. Dr. Jeņčs uzskata, ka par līdzbiedru varētu iesaistīt kādu Rietumu latviešu uzņēmumu vai organizāciju.
Tiem, kas vēlētos savu atvaļinājumu pavadīt dzimtās zemes skaistā vietā, jāsazinās ar sanatorijas vadītāju.

Mūsdienās situācija izskatās diezgan bēdīga. Medību pils ēkā gan saimnieko kāds īpašnieks, bet citas apkārtējās ēkas ir tukšas un pamestas.
  

Adrese: Beverīnas novads, Kauguru pagasts, Līči