23.01.17

Lielbornes muiža (Groß-Born)
                                                            (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Lielbornes muižas kungu māja šobrīd ir ļoti nolaista. Saglabājusies arī t.s. vecā pils un saimniecības ēkas. No tuvējām dzirnavām palikušas tikai drupas. Lielbornes muižas skats redzams V. Z. Stefenhāgena gravīru albumā. Tajā laikā kungu māja sastāv no trīs daļām – vecās pils, savienojošās daļas un jaunās pils. Vecā pils varētu būt 18. gadsimta celtne. Tā ir divstāvu, segta ar stāvu divslīpu jumtu. Fasādē redzami pilastri. Savienojošā daļa ir vienstāva. Tai seko 19. gadsimta pirmajā pusē celta ēka klasicisma stilā. Nama centru izceļ rizalīts ar trīsstūra frontonu un balkonu virs lieveņa. Ēkas priekšā ielokā vijas ceļš. Tā mala nožogota ar sētiņu, bet attālāk izvietots skatu laukums, jo no augstā pakalna, uz kura atradās muižas centrs, pavērās skaists skats uz apkārtnes laukiem, zemnieku mājām un Daugavu. Šīs vietas jaukumu savās ceļojumu piezīmēs atzīmē arī Heinrihs Heine. “Kungu māja ir gaumīgi izveidota un atrodas paugurainā apvidū parka vidū. Tajā glabājas greznas mēbeles ar antikvāru vērtību.” Lielbornes muižas kungu mājas jaunākā daļa pārbūvēta 19. gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Tā ir raksturīgs vasarnīcu stila piemineklis Augšzemē. Muiža no 1896. gada piederēja baronu Freitāgu fon Loringhovenu ģimenei, kura acīmredzot ir pārbūves īstenotāja. Jaunceltā ēka ir visai parasta mūra celtne. Taču dekoratīvi izstrādātās konstrukcijas un apdares detaļas rada savdabīgu māksliniecisko iespaidu. Pārbūves rezultātā ēka tika krietni palielināta.

Līdz mūsdienām aizaudzis un nekopts arī senajos dokumentos minētais skaistais skats, kas paveroties uz apkārtni no muižas kalna. Ēkas izskatās pamestas, neapdzīvotas, bet starpdaļā starp pilīm redzams, ka bijuši ierīkoti šķūnīši vai garāžas. 

Pēdējie muižas īpašnieki pirms agrārreformas  bija fon Sellinu dzimta.

2017.gadā uzzināju, ka muižā uzsākti remontdarbi. To iegādājusies Nora Poiša un Mārtiņš Stankevičs. Iecerēts te izveidot mācību un atpūtas kompleksu ar 3 zvaigžņu viesnīcu un mācību centra filiāli, kurā apmācot krievu valodu ārzemniekiem. Interesanti, kāpēc tikai krievu? Vai Latvija ir tā vieta, kur vēl maz krievu valodas? Latgalē, kur pat īsti Latvijas televīziju nevar redzēt, prasītos vairāk pēc latviešu valodas un pasaules svešvalodu apguves. Bet paldies vismaz par vēlmi atjaunot vēsturisko ēku un parku.

Adrese: Daugavpils novads, Salienas pagasts, Lielborne