27.10.16

Jaunbornes muiža (Neu-Born)

                                       (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Jaunbornes muiža atrodas Daugavas kreisajā krastā. Jaunbornes muižas kungu māja celta 19.gadsimta sākumā. Tā ir vienkārša apjoma ēka ar augstu un stāvu divslīpņu jumta daļu. Piebūve, kas tapusi 19.gadsimta 2.pusē, ir smagnēja, salīdzinot ar pārējo ēkas apjomu. Šajā neogotikas arhitektoniskajā stilizācijā mēģināts iepīt arī pusloka stilam raksturīgas dekoratīvās apdares detaļas. Bijušie īpašnieki: No 1838.gada – Dermontu-Sivicku dzimta. J.Sivickis 1859.gadā dibinājis Jaunbornes katoļu draudzi.
20. gadsimta 30. gados tās īpašnieks bija kāds Latvijas armijas virsnieks, kas telpas izdeva rentniekiem. Jau tajā laikā muiža bija stipri nolietota, telpas sabojātas Pirmā pasaules kara laikā. Ēka ļoti pārbūvēta 20.gadsimta 90-os gados. Te atradusies arī skola.
Līdz mūsdienām saglabājusies no laukakmeņiem un sarkaniem ķieģeļiem celta kalpu māja ar daļēji aizmūrētiem logiem. Muižas klētij saglabājušās tikai sienas ar maziem pusapļu formas lodziņiem garensienu augšējā daļā. Netālu atrodas uz liela laukakmens no ķieģeļiem mūrēts krucifikss.
 

Adrese: Daugavpils novads, Salienas pagasts, Jaunborne