19.10.16

Briģenes muiža (Brigas muiža, Brüggen)


                                        (Fotografēts 2016.gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                        (Foto no J.Zilgalvja grāmatas "Daugavas muižas")


Briģenes muiža atrodas Daugavas kreisajā krastā. Ziņas par apbūvi ir sākot no 17.gadsimta beigām. Saglabājušās 18.-19.gadsimta saimniecības ēku (t.sk. putnu mājas, pārvaldnieka mājas) drupas, dzīvojamās ēkas pamati pie muižas parādes pagalma. Līdz mūsdienām daļēji saglabājies mauzolejs, ko muižas īpašnieks Maksimiliāns fon Engelharts lika uzcelt savai agri mirušajai sievai Dorotejai (dzimušai fon Engelhartai, 1862.-1898.g.). Tiek uzskatīts, ka mauzoleja autors ir arhitekts V.Neimanis, kurš 19.gadsimta beigās strādāja arī pie netālās Demenes muižas luterāņu baznīcas arhitektoniskā veidola. Katrā ziņā grezni kaltās mauzoleja durvis tika izgatavotas Rīgas Bergmaņa atslēdznieku darbnīcā pēc Neimaņa skicēm. Mauzolejs ir 19.gadsimta beigu raksturīga neoklasicisma paraugs – vienkāršotas, atturīga formas un smalks apdares dekors. Mauzoleja fasādes frīzēs attēlots stilizēts ziedošas pasifloras vītenis, tā sauktais kaislības augs - jūtu simbols 19.gadsimtā, kas samērā reti izmantots dekoratīvajā apdarē Latvijas teritorijā. Savulaik uz mauzoleju, kas balstīts uz masīviem granīta taisnstūrveida pamatiem, veda platas pulēta marmora kāpnes, to abās pusēs vēl tagad redzamas paaugstinājumu vietas, kur atradās dekoratīvas metāla vāzes. Ieeju grezno doriskā ordera portiks, kura frontona centrā atrodas akmenī kalts fon Engelhartu dzimtas vapenis. Ēkas jumts risināts kā kupola pārsedze, tā stūros eņģeļu figūras, iekštelpu dekoratīvā krāsojuma un apdares darbus veica Kurau&Passil firma. Senāk baroneses tumši dzeltenais sarkofāgs atradās uz katafalka, aiz tā uz postamenta atradās Dorotejas skulptūra, veidota A.Folca darbnīcā Rīgā.
Muižas kungu māja nav saglabājusies, tā bija celta 1840.gadā uz nodegušās vecās mājas pamatiem. Kungu māja bija vienkārša vienstāvu ēka ar divslīpņu jumtu. Ēkas parka fasādē divu stāvu apjomā atradās četru slaidu kolonnu portiks, ko rotāja vienkārša profila frontons, otras garenfasādes rizalītam abos stāvos bija izbūvētas verandas. 19./20.gadsimtu mijā, kļūstot populāram t. s. Šveices stilam, portikam tika piebūvēts kokgriezumiem greznots lievenis, kas praktiski aizsedza portiku pirmā stāva līmenī. Ēkas interjers 20.gadsimta sākumā bijis iekārtots atbilstoši laikmeta prasībām, muižas īpašnieks daudz ceļoja, muižā atradās piemiņas lietas no nesenā Itālijas brauciena, barona kabinetā goda vietā atradās sievas portrets, medību piederumi un ieroču kolekcija.
 Pirms pasaules kara Engelharts bija Ilūkstes apriņķa muižniecības vecākais. Muiža izpostīta I pasaules karā, galīgi izpostīta padomju okupācijas varas laikā. 1919.gadā Engelhartam muiža tika konfiscēta kā Bermonta atbalstītājam.

Adrese: Daugavpils novads, Demenes pagasts, Briģene