02.12.15

Ieriķu muiža (Ramotzky)                                               (Fotografēts  2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Interneta dzīlēs atrastā informācija vēsta, ka muižas īpašnieks - bagātais angļu komersants Džeimss Pīrsons piedzima 1741. gadā Skotijā Montrosē advokāta Roberta Pīrsona (Pierson of Balmadis, 1701–1763) un Annas Frazeres (Fraser) ģimenē. Uz Vidzemi viņu atveda komerciālas intereses: 1768. gadā Džeimu Pīrsonu uzņēma Rīgas Melngalvju biedrībā.  Džeimss Pīrsons, kopīgi ar turīgākajiem vietējiem tirgotājiem, izveidoja tirdzniecības namu „Pierson, Huhn, Trompowsky & Wale”, kas nodarbojās ar dažādu preču (kokmateriāli, alus, vasks, kaņepes u.c.) eksportu, galvenokārt uz Angliju. Bizness attīstījās veiksmīgi un brīvos līdzekļus varēja ieguldīt nekustamajos īpašumos. Pēc divdesmit laulībā pavadītiem gadiem ar Andželu fon Trompovsku, kad dēli jau bija sasnieguši pilngadību, laulātais pāris nolēma uz sievas vārda iegādāties nekustamos īpašumus Cēsu apriņķī. Vispirms 1791. gadā nopirka Ieriķu muižu, bet pēc četriem gadiem kaimiņos esošo Kārļu muižu.

Savukārt Vitolda Mašnovska pētījumā par Latvijas muižām minēts, ka jau no 1700.gada līdz 1849.gadam muižas īpašnieki bijuši Baumgartenu dzimta. Pēc tam līdz pat agrārreformai - Freiji.

Šobrīd muižas ēka ir apdzīvota. Atsevišķos avotos minēts, ka turpat teritorijas dziļumā esot arī muižas medību nams. Uz vietas apskatot teritoriju jāsecina, ka tur ir vēl viena dzīvojamā māja, kuru grūti nosaukt par medību namu vai pili.


Adrese: Amatas novads, Drabešu pagasts, Ieriķi, Ozolu iela