19.08.15

Katvaru muiža (Kadfer)                                                 (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Katvaru muiža būvēta no 18.gs. - 20.gs. Tai pieguļ skaists, īpatnēji veidots regulāra stila parks ar divām terasēm un ezeru. 19.gadsimtā ēka tika apmūrēta ar ķieģeļiem, piešķirot neogotikas formas. Gar ezera krasta terasēm stiepjas vecu liepu alejas ar atpūtas stūrīšiem. Parka veidojumā saglabājušās 19.gadsimta sākuma baroka - klasicisma pazīmes.Tās apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Muižas dzīvojamās ēkas interjera dekoratīvā apdare (griestu plafoni, durvis, vestibila koka kāpnes, portāli, krāsns - kamīna dekoratīvā apdare) ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi, bet logu rāmju stūra apkalumi – vietējās nozīmes mākslas pieminekļi. Lielajā zālē 2004.gada vasarā atklāti sienu apgleznojumi, saņemti valsts līdzekļi to restaurācijai. 1920. gadā pilī tika izvietota pamatskola mazāko klašu skolēniem. 2008. gadā Limbažu novada dome mēģina pārdot izsolē, sākotnēji pircēju nav, bet tagad Katvaru muiža ir privātīpašums.  

Muiža dažādos laika periodos piederēja Aderkasu, Mengdenu, Kampenhauzenu  dzimtām. Bet pēdējie muižas īpašnieki kopš 1834.gada bija Zommeru dzimta.

Katvaru muižā par dārznieka palīgu bērnībā strādājis un mācījies Juris Neikens (rakstnieks, mācītājs, pirmo latviešu dziesmu svētku 1864.gadā Dikļos organizators). Katvaru muižas dārznieka dēls Eižens Zemmers ir pasaulē pazīstamais mikrobiologs - bakteriologs.

 
Te uzņemti skati Rīgas kinostudijas filmām “Tauriņdeja” un “Tās dullās Paulīnas dēļ”.
Sen senos laikos, kad Katvaru muižas meitas mazgājoties draiskojušās, tās apgāzušas vannu un ūdens satecējis ezerā. Tāpēc Katvaru ezers atgādina vannu un to sauc par Katvaru - Vannīšu ezeru.

Adrese: Limbažu novads, Katvaru pagasts