06.06.15

Mālupes muiža (Mahlup)

                           


                                            (Fotografēts 2015.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Kompleksā saglabājušās četras kompleksa ēkas, parks ar dīķi un diviem tiltiņiem.
Muižas preileņu mājā atrodas pagasta padome, kungu mājā - bibliotēka un pieci dzīvokļi. Stallis pārbūvēts par dzīvojamo māju. Padomju periodā Mālupes muižas klētī ierīkoja desu cehu. Ražošana netika uzsākta, jo nebija rentabli. Muižas klētī šobrīd ierīkots Saieta nams. Mālupes pašvaldība ēkas remontā ieguldījusi 200 000 latu, ko saņēma no valsts kā dotāciju novadu izveidei. Saieta namu apkurina ar zemes siltumu. Mālupes muiža ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Muiža dažādos laika periodos  piederējusi Horniem, Voroncoviem, Fītinghofiem - Šēliem. Pēdējie īpašnieki bija Volfu dzimta.

Mālupes muižas kungu māja celta 1851. gadā. Ēkas fasādes galā var redzēt piebūvi ar zemāku jumtiņu, tajā agrāk atradies vietējais cietums. 2004. gadā ēkai veikts remonts. Kad te mainīja logus, tad meistari bijuši ļoti nelaimīgi, jo ņemot vērā pamatīgo sienu biezumu, bija grūti kaut kur izurbties cauri.

Mālupes muižas kompleksā ir ļoti patīkami uzturēties, jo skaidri redzams, ka pašvaldībai ir interese par savu vēsturi un tās kopšanu. Teritorija sakopta, ēkas uzturētas kārtībā un centrā izlikts stends ar katras muižas ēkas fotogrāfiju un nelielu aprakstu par katru no tām. Šeit nav "jāmaldās trīs priedēs", kā tas ir daudzās citās pašvaldībās un to muižu teritorijās.
 

Adrese: Alūksnes novads, Mālupes pagasts