12.06.15

Lēdmanes muiža (Ledmanshof, Ledemannshof)

                                            (Fotografēts 2013.gadā, Līgas Landsbergas foto)                                                     (Fotografēts 2020.gadā, Līgas Landsbergas foto)


                                                                 (1916.gada foto)


Liela daļa Lēdmanes muižas kompleksa ēku nojauktas vai sabrukušas 20. gs. 60., 70. gados un aizvāktas pavisam, kad būvēts ceļš.
Saglabājusies un īpašu ievērību pelna muižas moderes māja - klasicisma stila celtne ar savdabīgu un oriģinālu apjoma kompozīciju. Šīs divstāvu ēkas fasādes centru rotāja četrkolonnu portiks visā tās augstumā, kas tagad ir sabrucis. Pati ēka ir masīva, kubiskas formas. Tagad tur dzīvoklis un kūts.
Tās priekšā atrodas dīķis, blakus - mūra šķūņa paliekas. Bet aiz tās bijusi mūra klēts ar uzbrauktuvi 2. stāvā. No tās palikuši daži laukakmeņi.

Otrpus ceļam citas saimniecības ēkas paliekas un skaista, sena milzīgu ozolu un lapegļu aleja.

Lēdmanes muižas kungu māja bija gara mūra vienstāva celtne ar cokolstāvu. Priekšā lievenis ar četrām pāra kolonnām. No lieveņa veda plašas kāpnes lejā pie upmalas apstādījumiem. Pati ēka gāja bojā 1.pasaules kara laikā, bet pamati un sienu fragmenti likvidēti ceļa būvēšanas laikā 1970-os gados.

Pēdējie muižas īpašnieki bija fon Tranzē –Rozeneku dzimta.

 
Adrese:  Lielvārdes novads, Lēdmanes pagasts