17.06.15

Depkina muiža (Depkinshof, Rāmavas muiža)

                                            (Fotografēts 2013.gadā, Līgas Landsbergas foto)

Pierīgā, pa ceļam uz Ķekavu, ir apdzīvota vieta Rāmava, kas mums visiem, ja vispār ar kaut ko saistās, tad ar lauksaimniecības tehnikas izstādēm. Bet tā ir arī sena apdzīvota vieta ar savu interesantu kultūras mantojumu. Rāmavā atrodas Rāmavas jeb Depkina muiža. 1745. gadā šo zemes īpašumu ieguva virsmācītājs B. Depkins, pēc tam to mantoja Rīgas birģermeistars Depkins. 1795. gadā muižiņā saimniekoja D. Vīkens, 1806. gadā tirgotājs J. Portens, bet no 1808. līdz 1850. gadam publicists un rakstnieks Garlībs Merķelis. Nākamās ziņas par muižas īpašniekiem ir tikai no 1909. gada, kad tā nonāca Aleksandra Grotenhjelma dzimtas īpašumā.

Pēc 1. pasaules kara, muižā bija izvietojusies LU Lauksaimniecības fakultātes pētniecības saimniecība "Rāmava". Pēc 2. pasaules kara muižā izveidoja dzīvokļus, telpas sadalīja ar starpsienām un pakļāva nekontrolētām pārbūvēm. 80-os gados muižā īsu brīdi atradās eksperimentālās saimniecības "Rāmava" kantoris. Pēc 1991. gada muiža nonāca Ķekavas pagasta pārziņā, bet trūkstot ieinteresētībai no pagasta puses, tika pamesta, izdemolēta un novesta līdz avārijas stāvoklim.

1998. gadā ar tiesas lēmumu bijušo muižas kungu māju Ķekavas pagastam atsavināja un privatizēja. Sadarbībā ar Zviedrijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi 2000. gadā sākas muižas restaurācijas un rekonstrukcijas darbi, kas veiksmīgi noslēdzās 2002. gadā un šobrīd tā ir viena no labāk saglabātajām Pārdaugavas muižiņu mājām. Tagad ēkā atrodas viesu nams un konferenču telpas.
Netālu atrodas kapsēta, kurā apglabāts agrākais muižas īpašnieks Garlībs Merķelis. Mūsdienās redzamā muižas kungu māja ir pamatā klasicisma formās ieturēta divstāvu koka ēka ar augstiem bēniņiem. Ēkas arhitektoniskais risinājums visumā ir raksturīgs Pierīgas muižiņām. Ēku ieskauj ainavu parks ar dažām reto koku sugām un nelielu upīti.

Adrese: Ķekavas novads, Ķekavas pagasts, Rāmava, Rāmavas iela 9