02.06.15

Zengbuša muiža

                                          (Fotografēts 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto)
                                         (Fotografēts 2018.gadā, Līgas Landsbergas foto)


Piepilsētas muižas ansamblis sastāvēja no četrām koka ēkām, staļļa, kalpotāju un virtuves nama un divām dzīvojamam ēkām šveiciešu vasarnīcu arhitektūras stilā. To cēlis ap 1850.gadu tirgotājs un Lielās Ģildes vecākais Eberhards Mihaels fon Bulmerings, kas ieguva šo zemes gabalu 1849. gadā no Zasulauka muižas īpašnieka Eižena Šnakenburga (no viņa vārda cēlies Eiženijas ielas nosaukums). 1884. gadā īpašums pāriet kā vasaras dārzu māja fabrikantam un Lielas Ģildes vecākajam, tirdzniecības nama "A.G.Sengbusch & Co" īpašniekam, baronam Kārlim Gustavam fon Zengbušam, kura dzimtai tas pieder līdz 1928. gadam, kad agrāras reformas rezultāta tas pāriet valsts īpašumā un Zengbuša ģimene to izpērk par Ls 6833. 1937. gadā zemes īpašnieks Rīgas pilsēta atpērk to par Ls 104821,30 un 1939.gadā tur ierīko Rīgas pilsētas tūristu mītni. 1947.-1949. Gados tur atradās bērnu nams. Vēlāk arī bibliotēka.
Zengbušu ģimenei piederēja arī plašas teritorijas Dārza ielas pāra skaitļu pusē, kur 30-os gados izveidoja vairākus gruntsgabalus. Namā Nr.1 dzīvoja Herdera institūta docents, barons H.Felkerzams. Tur atradās arī V.fon Zengbušam piederoša dārzniecība. Namā nr.3 dzīvoja būvinženieris, publicists G.Mirbahs. 

2018.gada sākumā muižas teritorija iegūst no metāla stabiem sastāvošu sētu, diezgan baisa un smagnēja izskata, kas neiederas apkārtējā vidē.
 
Adrese, Rīga, Dārza iela 3


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Piezīme. Tikai šī emuāra dalībnieks var publicēt komentārus.