21.06.15

Blankenfeldes muiža (Blankenfeld)                                            (Fotogrfēts 2014.gadā, Līgas Landsbergas foto)Livonijas ordeņa laikā Blankenfelde ietilpa Jelgavas komtūrijā. 14. un 15.gadsimtā šeit bija nozīmīgs tirdzniecības krustceļš.

Pašreizējā muižas apbūve veidojusies 18.gadsimta vidū. Kungu mājas priekšā ir slēgts pagalms, ko ietver vārtu māja, stallis/vāgūzis, mūra žogs no senākās muižas apbūves un trīs mazi paviljoni, kas celti 19.gadsimtā. Vārtu tornis celts 20.gadsimt sākumā. Kungu mājas vietā 1743.gadā uzbūvēta pašreizējā kungu māja atturīgās baroka formās. 19.gadsimta vidū tai uzbūvēta piebūve, pārbūvēts jumts.  Ēkas plānojums saglabā anfilādes principus, autentisku virtuves spārna kārtojumu, nepārbūvētus velvētus pagrabus. Saglabājušās būvdetaļas un būvgaldniecības izstrādājumi. Muižas apbūvei piemīt Latvijā reti sastopama arhitektūras mazo formu bagātība – iebraucamie vārti, mazi paviljoni, rokoko stila dzelzs kaluma dārza vārtiņi.

Pēc ļoti skopām ziņām, no 1462.gada muižu apsaimniekoja Vilhelms fon Mēdems. Bez Mēdemu dzimtas te saimniekojuši arī Butlari. Ernsts Johans fon Butlars bija arī Jelgavas un Rundāles pils būvdarbu pārzinātājs. Vēlā te saimniekoja Manteifeļu dzimta. 1791.gadā Blankenfeldi pārdod baronam fon Kēnigsfelsam.  1840.gadā muiža pārdota Vilhelmam fon Hānam un dzimtas īpašumā atradās līdz 1921.gadam.
 

Blankenfeldes kungu mājā divas reizes no 1804. – 1805.gadam uzturējās trimdā dzīvojošais vēlākais Francijas karalis Luijs XVIII ar savu galmu. Par Blankenfeldes īpašnieka fon Kēnigfelsa viesmīlību 1820.gadā Luijs XVIII namatēvam piešķīra grāfa titulu.
Otra izcila personība ir Blankenfeldes muižas pavāra, dzimtcilvēku analfabētu Līzes un Ērmaņa dēls, Jelgavā «Academia Petrina» un Londonā skolotais viens no pirmajiem latviešu inženieriem – Ernsts Johans Bīnemanis (1753 – 1806). Viņa atpazīstamība saistīta ar gaisa kuģniecību. 1785.gada 26.jūnijā, daudzu jelgavnieku klātbūtnē, E.J.Bīnemanis demonstrēja savu gaisa balonu. Laikraksta «Mitauische Zeitung» šim notikumam veltīja divus numurus. Tāpat viņš izgatavojis zibens novedējus, kā arī veicis eksperimentus ar elektrību.
Blankenfeldē dzīvojis arī mūsu slavenais kontrtenors Sergejs Jēgers. Viņš dzimis un audzis Vilces pagastā. Sergejs kopā ar vecmāmiņu bērnībā dzīvojis Blankenfeldes muižas kungu mājas piebūvē.


Pēc baronu repatriācijas muižā četrus gadus nekas netika darīts, bet 1925.gadā tiek izveidots psihoneiroloģiskais pansionāts “Saulīte”, kas te darbojās līdz pat 1976.gadam, kad muižu pārņem valsts saimnecība “Vilce”.
 

Par Blankenfeldi dzirdami arī nostāsti un leģendas. Piemēram, tiek stāstīts arī par sievieti-spoku, kuras dēļ daudzi esot sajukuši prātā. Uz Blankenfeldes muižu atbraukusi jauna guvernante. Naktī esot bijis dzirdams kliedziens, un no rīta viņa atrasta ar sirmu galvu un sajukusi prātā, jo esot redzējusi sievieti-spoku. Barons tam neesot ticējis un pats nākamajā vakarā palicis tajā istabā, spēlējot kārtis ar mežsargu un kaimiņmuižu ļaudīm. Naktī parādījies balts tēls ar izkapi rokā un sācis cirst visiem nost galvas, barons to ieraudzījis un sajucis prātā. Kopš tā laika neviens tajā istabā vairs nedzīvoja.

Pēdējos gados Blankenfeldes muiža piedzīvojusi pamatīgas pārmaiņas. Protams, apmeklētājiem vislabāk pamanāmās būs vizuālās izmaiņas muižas kompleksā un parkā, tomēr daudz būtiskāk ir tas, ka muižā sāks darboties pārtikas ražošanas uzņēmums, kas novadam nozīmē darba vietas, nodokļus un vēl vienu zīmolu, ar ko lepoties.

«Noslēgusies apmēram divus gadus ilgusī staļļa ēkas jeb vāgūža restaurācija. Šajā ēkā ierīkotas trīs lietas: ražošanas telpas, viesnīca un zvanu muzejs,» lakoniski ar muižas jaunumiem iepazīstina tās īpašnieks Valdis Jākobsons, norādot: visas ražošanai nepieciešamās iekārtas ir jau iegādātas un šobrīd iesniegti dokumenti par statusa maiņu, no mājražotāja kļūstot par uzņēmumu.
Par muižu -  http://news.lv/Jelgavas-Novada-Zinas/2014/08/18/blankenfeldes-muiza-razo-partikas-produktus  ;  http://turismagids.delfi.lv/latvija/blankenfeldes-muiza-pie-elejas-apskatams-zvanu-muzejs.d?id=44860790

Adrese: Jelgavas novads, Vilces pagasts, Vilce