02.06.15

Arendoles muiža (Randol, Randauka)


                                                Fotografēs 2014. gadā, Līgas Landsbergas foto

Arendoles pils atrodas Preiļu rajona Rožkalnu pagastā, Dubnas upes krastā, gleznainā vietā. Būvēta kā medību pils, paredzēta atpūtai. Latgales muižu arhitektūrā Arendoles pils apbūves komplekss izceļas ar greznību un savdabību un ir saglabājies līdz mūsu dienām. Centrā atrodas kungu nams, kurš uzbūvēts 19. gadsimta sākumā. Pils ir izbūvēta tā, ka gaiteņi tiek izgaismoti ar virsgaismu.
Pēdējie pils īpašnieki 20.gs.sākumā bija grāfi Plāteri-Zībergi, kuru lojālā attieksme pret zemniekiem pasargāja muižu no iznīcības. Arendoles pilī pēc gubernatora rīkojuma 1861.gada 1. augustā grāfs Stanislavs Plāters-Zībergs iztulkoja zemnieku brīvlaišanas likumu latgaliešu valodā.
Tagadējais muižas īpašnieks ir Arvīds Turlajs - kaismīgs Latgales patriots, latgaliešu valodas un tradīciju aizstāvis, kā arī vēstures zinātājs. Raksts par muižu: http://www.diena.lv/arhivs/pils-par-kuru-jaatdod-dvesele-12069879

Filmas “Segvārds Vientulis”, kas stāsta par katoļu priestera Antona Juhņeviča traģisko likteni, kadri filmēti Arendoles muižā.


Adrese:  Vārkavas novads, Rožkalnu pagasts, Ārendole